Vishay/Sprague T95R686M025EZAS
T95R686M025EZAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R686M025EZAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824
Datasheet Download
T95R686M025EZAS.pdf
Availability of T95R686M025EZAS
QUANTITY
T95R686M025EZAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R686M025EZAS
Internal Part NumberEIS-T95R686M025EZAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R686M025EZAS
Related LinksT95R686, T95R686M025EZAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R686M025EZAS Details Description
Related parts for T95R686M025EZAS
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
SWITCH ACTUATOR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf