Artesyn Embedded Technologies AIF120Y300N-L
AIF120Y300N-L picture photo
Mfg. Part Number
AIF120Y300N-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 300VIN 1.8V@120A
Datasheet Download
AIF120Y300N-L.pdf
Availability of AIF120Y300N-L
QUANTITY
AIF120Y300N-L Order Process
Ship out your order
Specifications of AIF120Y300N-L
Internal Part NumberEIS-AIF120Y300N-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAIF High Voltage Full Brick DC/DC Converters
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package64
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAIF
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)420V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)120A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max216W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIF120Y300N-L
Related LinksAIF120, AIF120Y300N-L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AIF120Y300N-L Details Description
Related parts for AIF120Y300N-L
BOX ABS GRAY 6.5"L X 8.86"W datasheet.pdf
DIODE GEN 50V 6A LEADED BUTTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.175" 3MM 2LD datasheet.pdf
LIGHT PIPE 7MM RND LENS 39.5" datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
SMA CAP datasheet.pdf
OSC MEMS 66.6666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf