Vishay/Dale CMF60499R00FKRE70
CMF60499R00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60499R00FKRE70
Brief Description
RES 499 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60499R00FKRE70.pdf
Availability of CMF60499R00FKRE70
QUANTITY
CMF60499R00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60499R00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF60499R00FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)