Vishay/Dale CMF6049K900BHRE70
CMF6049K900BHRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6049K900BHRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6049K900BHRE70.pdf
Availability of CMF6049K900BHRE70
QUANTITY
CMF6049K900BHRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6049K900BHRE70
Internal Part NumberEIS-CMF6049K900BHRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6049K900BHRE70
Related LinksCMF6049K, CMF6049K900BHRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6049K900BHRE70 Details Description
Related parts for CMF6049K900BHRE70
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.0V OD SSOP3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DGTL SW SOT23-3 datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 10 V datasheet.pdf