Vishay/Dale CMF6049R900FKEK
CMF6049R900FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6049R900FKEK
Brief Description
RES 49.9 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6049R900FKEK.pdf
Availability of CMF6049R900FKEK
QUANTITY
CMF6049R900FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6049R900FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF6049R900FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6049R900FKEK
Related LinksCMF6049, CMF6049R900FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6049R900FKEK Details Description
Related parts for CMF6049R900FKEK
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2167 SILVER 100 FT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
SWITCH LATCHING 3 W/LED IVORY datasheet.pdf