Vishay/Dale CMF604M7000FKEB
CMF604M7000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF604M7000FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7M OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF604M7000FKEB.pdf
Availability of CMF604M7000FKEB
QUANTITY
CMF604M7000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF604M7000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF604M7000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF604M7000FKEB
Related LinksCMF604M, CMF604M7000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF604M7000FKEB Details Description
Related parts for CMF604M7000FKEB
IC REG BUCK ADJ 3A TO220-7 datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER 8-3 16-SOIC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 4.5A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT ORG 15AU datasheet.pdf
SWITCH DIP DPST SLIDE 4POS datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf