Vishay/Dale CMF6050R000FLBF
CMF6050R000FLBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6050R000FLBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6050R000FLBF.pdf
Availability of CMF6050R000FLBF
QUANTITY
CMF6050R000FLBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6050R000FLBF
Internal Part NumberEIS-CMF6050R000FLBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6050R000FLBF
Related LinksCMF6050, CMF6050R000FLBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6050R000FLBF Details Description
Related parts for CMF6050R000FLBF
RES 33 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
WRISTBAND HOOK&LOOP ADJ 4MM datasheet.pdf
IC DAC 10-BIT V-OUT I2C 8-MSOP datasheet.pdf
IC FILTER LP 8TH ORD LOPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
SOLDER PAK WIRE TERMINATORS datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 10POS datasheet.pdf
ATMEL AVR MAINS RELAY CNTRL BRD datasheet.pdf
20+20 IDC SKT TO SKT 300 LONG datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf