Vishay/Dale CMF60512R00BER6
CMF60512R00BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60512R00BER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 512 OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60512R00BER6.pdf
Availability of CMF60512R00BER6
QUANTITY
CMF60512R00BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60512R00BER6
Internal Part NumberEIS-CMF60512R00BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)512
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60512R00BER6
Related LinksCMF6051, CMF60512R00BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60512R00BER6 Details Description
Related parts for CMF60512R00BER6
BATT PACK 7.2V A 2450MAH NIMH datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.2A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 422 OHM 1% 5W datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V Y5U 1812 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP F0 ZINC datasheet.pdf