Nichicon UFW1V332MHD
UFW1V332MHD picture photo
Mfg. Part Number
UFW1V332MHD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UFW1V332MHD.pdf
Availability of UFW1V332MHD
QUANTITY
UFW1V332MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1V332MHD
Internal Part NumberEIS-UFW1V332MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.22A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1V332MHD
Related LinksUFW1V, UFW1V332MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1V332MHD Details Description
Related parts for UFW1V332MHD
GDT 150V 5KA datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 17pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO247AC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 7.6A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 4A 125V datasheet.pdf