Vishay/Dale CMF6051R100FKEA
CMF6051R100FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF6051R100FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6051R100FKEA.pdf
Availability of CMF6051R100FKEA
QUANTITY
CMF6051R100FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6051R100FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF6051R100FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6051R100FKEA
Related LinksCMF6051, CMF6051R100FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6051R100FKEA Details Description
Related parts for CMF6051R100FKEA
RES SMD 130 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 300MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf