Vishay/Dale CMF60560K00FKR6
CMF60560K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60560K00FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60560K00FKR6.pdf
Availability of CMF60560K00FKR6
QUANTITY
CMF60560K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60560K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF60560K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60560K00FKR6
Related LinksCMF6056, CMF60560K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60560K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF60560K00FKR6
TRANS PREBIAS DUAL PNP EMT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
MICRO 25 PIN 48" RBW SCW ASSY datasheet.pdf