Vishay/Dale CMF60560R00JNEK
CMF60560R00JNEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF60560R00JNEK
Brief Description
RES 560 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF60560R00JNEK.pdf
Availability of CMF60560R00JNEK
QUANTITY
CMF60560R00JNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60560R00JNEK
Internal Part NumberEIS-CMF60560R00JNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60560R00JNEK
Related LinksCMF6056, CMF60560R00JNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60560R00JNEK Details Description
Related parts for CMF60560R00JNEK
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 20V datasheet.pdf