Vishay/Dale CMF60562K00FHEK
CMF60562K00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF60562K00FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60562K00FHEK.pdf
Availability of CMF60562K00FHEK
QUANTITY
CMF60562K00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60562K00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF60562K00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60562K00FHEK
Related LinksCMF6056, CMF60562K00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60562K00FHEK Details Description
Related parts for CMF60562K00FHEK
FIXED IND 4.7UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
IC ACCLAIM MCU 256KB 144-BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 667K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3KOHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf