Vishay/Dale CMF6056K200FKBF
CMF6056K200FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6056K200FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6056K200FKBF.pdf
Availability of CMF6056K200FKBF
QUANTITY
CMF6056K200FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6056K200FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF6056K200FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6056K200FKBF
Related LinksCMF6056, CMF6056K200FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6056K200FKBF Details Description
Related parts for CMF6056K200FKBF
VARISTOR 61V 180A 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 134 I/O 208QFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 14HTSSOP datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 42750 RF SWITCH datasheet.pdf
ROLLER WITH OFFSET STEEL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf