Vishay/Dale CMF605K6000FKR6
CMF605K6000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF605K6000FKR6
Brief Description
RES 5.6K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF605K6000FKR6.pdf
Availability of CMF605K6000FKR6
QUANTITY
CMF605K6000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF605K6000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF605K6000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF605K6000FKR6
Related LinksCMF605K, CMF605K6000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF605K6000FKR6 Details Description
Related parts for CMF605K6000FKR6
TRANS NPN 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPST-NO ROLL GOLD QC datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
BOX STEEL 29.13"L X 21.65"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf