E-Switch KO104B10003
KO104B10003 picture photo
Mfg. Part Number
KO104B10003
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK SPDT 3A 90DEG
Datasheet Download
KO104B10003.pdf
Availability of KO104B10003
QUANTITY
KO104B10003 Order Process
Ship out your order
Specifications of KO104B10003
Internal Part NumberEIS-KO104B10003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKO Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesKO
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Contact TimingNot Specified
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeTubular Key
Key Removable PositionsAll
Angle of Throw90°
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Features-
Depth Behind Flange30.00mm
Operating Temperature-
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KO104B10003
Related LinksKO104, KO104B10003 Datasheet, E-Switch Distributor
KO104B10003 Details Description
Related parts for KO104B10003
CARDEDGE 30POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 240 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET PREASSEMBL 10CO datasheet.pdf
CABLES FOR LX-100 STRAIGHT 2M datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT PIN datasheet.pdf