Nichicon PCR0J152MCL1GS
PCR0J152MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR0J152MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 1500UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCR0J152MCL1GS.pdf
Availability of PCR0J152MCL1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCR0J152MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR0J152MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR0J152MCL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.476" (12.10mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR0J152MCL1GS
Related LinksPCR0J15, PCR0J152MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR0J152MCL1GS Details Description
Related parts for PCR0J152MCL1GS
TVS DIODE 171VWM 287.7VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 21A 1200V ECO-PAC1 datasheet.pdf
CABLE POF BLK STD DUPLEX 35M datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
BUZZER 30-120VDC/AC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
RES SMD 25.8K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 110POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf