Vishay/Dale CMF605R0800FKR6
CMF605R0800FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF605R0800FKR6
Brief Description
RES 5.08 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF605R0800FKR6.pdf
Availability of CMF605R0800FKR6
QUANTITY
CMF605R0800FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF605R0800FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF605R0800FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.08
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF605R0800FKR6
Related LinksCMF605R, CMF605R0800FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF605R0800FKR6 Details Description
Related parts for CMF605R0800FKR6
BOX ABS BLACK 4.21"L X 2.85"W datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY PG29 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 66MHZ 8CASON datasheet.pdf
SERIAL PCMCIA CARD 1 PORT datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf