TE Connectivity DQ1260-330M
DQ1260-330M picture photo
Mfg. Part Number
DQ1260-330M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 2.1A 57 MOHM SMD
Datasheet Download
DQ1260-330M.pdf
Availability of DQ1260-330M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DQ1260-330M Order Process
Ship out your order
Specifications of DQ1260-330M
Internal Part NumberEIS-DQ1260-330M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDQ1260, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating2.1A
Current - Saturation2.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)57 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DQ1260-330M
Related LinksDQ126, DQ1260-330M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DQ1260-330M Details Description
Related parts for DQ1260-330M
RES SMD 1.6 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
METRAL PWR HDR 1MX5R PF datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG NAT SHLD 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064FS-4 5C1-3-KP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 220PO datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
FUSE MIDGET 10A 600V FAST-ACTING datasheet.pdf