Vishay/Dale CMF605R1100FKRE
CMF605R1100FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF605R1100FKRE
Brief Description
RES 5.11 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF605R1100FKRE.pdf
Availability of CMF605R1100FKRE
QUANTITY
CMF605R1100FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF605R1100FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF605R1100FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF605R1100FKRE
Related LinksCMF605R, CMF605R1100FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF605R1100FKRE Details Description
Related parts for CMF605R1100FKRE
CONN BACKSHELL KIT 68 POS SCSI datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 40MSPS 32-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 500VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 24AWG 500' datasheet.pdf
PCF 10.00/09/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
LITEPIPE ASSY YLW 5MM THR 1.32"L datasheet.pdf