Vishay/Dale CMF605R4900FKR6
CMF605R4900FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF605R4900FKR6
Brief Description
RES 5.49 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF605R4900FKR6.pdf
Availability of CMF605R4900FKR6
QUANTITY
CMF605R4900FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF605R4900FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF605R4900FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF605R4900FKR6
Related LinksCMF605R, CMF605R4900FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF605R4900FKR6 Details Description
Related parts for CMF605R4900FKR6
CONVERTER DC/DC 5V 125W OUT T/H datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CHAN LP 44PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
CONN HOUSING 19POS .100 SINGLE datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf