Vishay/Dale CMF6060R000FHEK
CMF6060R000FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6060R000FHEK
Brief Description
RES 60 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6060R000FHEK.pdf
Availability of CMF6060R000FHEK
QUANTITY
CMF6060R000FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6060R000FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF6060R000FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6060R000FHEK
Related LinksCMF6060, CMF6060R000FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6060R000FHEK Details Description
Related parts for CMF6060R000FHEK
IC 4.375V 10% SOT223-3 datasheet.pdf
IC SWITCH PWR HISIDE TO220-7 SMD datasheet.pdf
IC ETHERNET TXRX 6PORT 196-BGA datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.83"L X 8.83"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf