Vishay/Dale CMF60655K30BEBF
CMF60655K30BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF60655K30BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 655.3K OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60655K30BEBF.pdf
Availability of CMF60655K30BEBF
QUANTITY
CMF60655K30BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60655K30BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF60655K30BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)655.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60655K30BEBF
Related LinksCMF6065, CMF60655K30BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60655K30BEBF Details Description
Related parts for CMF60655K30BEBF
JUMPER FOR WDU 4 8POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES SMD 3.4KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 10W DO213AA datasheet.pdf