Vishay/Dale CMF6066K500FHEA
CMF6066K500FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF6066K500FHEA
Brief Description
RES 66.5K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6066K500FHEA.pdf
Availability of CMF6066K500FHEA
QUANTITY
CMF6066K500FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6066K500FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF6066K500FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6066K500FHEA
Related LinksCMF6066, CMF6066K500FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6066K500FHEA Details Description
Related parts for CMF6066K500FHEA
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 125A 170VDC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL/PAR 250M 64VQFN datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 0.8MM SMD VERT datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TVS DIODE 324.9VWM 524.4VC DO15 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf