Vishay/Dale CMF6068R100FKRE
CMF6068R100FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF6068R100FKRE
Brief Description
RES 68.1 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6068R100FKRE.pdf
Availability of CMF6068R100FKRE
QUANTITY
CMF6068R100FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6068R100FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF6068R100FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6068R100FKRE
Related LinksCMF6068, CMF6068R100FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6068R100FKRE Details Description
Related parts for CMF6068R100FKRE
IC REG LDO ADJ 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 312W SP4 datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
BOARD QUICK START LPC2106 datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf