Vishay/Dale CMF606K1900FHBF
CMF606K1900FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF606K1900FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF606K1900FHBF.pdf
Availability of CMF606K1900FHBF
QUANTITY
CMF606K1900FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF606K1900FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF606K1900FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF606K1900FHBF
Related LinksCMF606K, CMF606K1900FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF606K1900FHBF Details Description
Related parts for CMF606K1900FHBF
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 45W datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS 3V 28-SOIC datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 10M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
USB FLASH EH353 32GB SLC IND datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 1.6KV RAD datasheet.pdf