Vishay/Dale CMF65150K00FKRE
CMF65150K00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF65150K00FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65150K00FKRE.pdf
Availability of CMF65150K00FKRE
QUANTITY
CMF65150K00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65150K00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF65150K00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65150K00FKRE
Related LinksCMF6515, CMF65150K00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65150K00FKRE Details Description
Related parts for CMF65150K00FKRE
TRANSFORMER PULSE 23UH .3DCR datasheet.pdf
RES MO 1/2W 5.1KOHM 5% AXL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.12"L X 2.68"W datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 34POS SHROUDED datasheet.pdf
LENS 7POS 40MM ROUND OD 10.7MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 26-30AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP XM-L2 WHITE SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.25W DO214AC datasheet.pdf