Vishay/Dale CMF65150R00JNRE11
CMF65150R00JNRE11 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65150R00JNRE11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF65150R00JNRE11.pdf
Availability of CMF65150R00JNRE11
QUANTITY
CMF65150R00JNRE11 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65150R00JNRE11
Internal Part NumberEIS-CMF65150R00JNRE11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65150R00JNRE11
Related LinksCMF65150, CMF65150R00JNRE11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65150R00JNRE11 Details Description
Related parts for CMF65150R00JNRE11
RES SMD 1.05KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.6A SOT223 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 6POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INK JET LABEL OLEFIN 1.0 datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 3V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf