Vishay/Dale CMF65162K00FKEB
CMF65162K00FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF65162K00FKEB
Brief Description
RES 162K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65162K00FKEB.pdf
Availability of CMF65162K00FKEB
QUANTITY
CMF65162K00FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65162K00FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF65162K00FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65162K00FKEB
Related LinksCMF6516, CMF65162K00FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65162K00FKEB Details Description
Related parts for CMF65162K00FKEB
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
INDICATOR PB SQ BRIGHT LED AMBER datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.039" datasheet.pdf
RES 12K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4NL-4CFH-B datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050" datasheet.pdf