Vishay/Dale CMF65182R00FKEB
CMF65182R00FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF65182R00FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65182R00FKEB.pdf
Availability of CMF65182R00FKEB
QUANTITY
CMF65182R00FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65182R00FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF65182R00FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65182R00FKEB
Related LinksCMF6518, CMF65182R00FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65182R00FKEB Details Description
Related parts for CMF65182R00FKEB
CONN PIN 22-28AWG 50 GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO252-3 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LFT 12 IN datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 30W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1411 datasheet.pdf