Vishay/Dale CMF6518R000FKBF
CMF6518R000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6518R000FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6518R000FKBF.pdf
Availability of CMF6518R000FKBF
QUANTITY
CMF6518R000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6518R000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF6518R000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6518R000FKBF
Related LinksCMF6518, CMF6518R000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6518R000FKBF Details Description
Related parts for CMF6518R000FKBF
IC COMP W/REF LP DUAL 8-DIP datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 50POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 45MA 44 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN 3C 3#16S PIN PLUG datasheet.pdf
TV 11C 11#16 PIN RECP datasheet.pdf
Hi-Fi DAC with 1W Stereo Class D Speaker Drivers and Headphone Drivers IC datasheet.pdf