Vishay/Dale CMF651K4000FKRE11
CMF651K4000FKRE11 picture photo
Mfg. Part Number
CMF651K4000FKRE11
Brief Description
RES 1.4K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF651K4000FKRE11.pdf
Availability of CMF651K4000FKRE11
QUANTITY
CMF651K4000FKRE11 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF651K4000FKRE11
Internal Part NumberEIS-CMF651K4000FKRE11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF651K4000FKRE11
Related LinksCMF651K4, CMF651K4000FKRE11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF651K4000FKRE11 Details Description
Related parts for CMF651K4000FKRE11
CONN SKT .062 20-24AWG AU CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.3A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1.35MM X 3.5MM datasheet.pdf
SERIAL UPCI BOARD 2 PORT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SOLID 1" datasheet.pdf