Vishay/Dale CMF651M1000FHEB
CMF651M1000FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF651M1000FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1M OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF651M1000FHEB.pdf
Availability of CMF651M1000FHEB
QUANTITY
CMF651M1000FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF651M1000FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF651M1000FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF651M1000FHEB
Related LinksCMF651M, CMF651M1000FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF651M1000FHEB Details Description
Related parts for CMF651M1000FHEB
IC BUFF/DVR TRI-ST QUAD 20SOIC datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM HEX RT ANG 5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf