Vishay/Dale CMF651M5000JKRE
CMF651M5000JKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF651M5000JKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5M OHM 1.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF651M5000JKRE.pdf
Availability of CMF651M5000JKRE
QUANTITY
CMF651M5000JKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF651M5000JKRE
Internal Part NumberEIS-CMF651M5000JKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF651M5000JKRE
Related LinksCMF651M, CMF651M5000JKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF651M5000JKRE Details Description
Related parts for CMF651M5000JKRE
RES 5.11 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MNT #6 SCRW datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 100MA 500VIMP SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 3264 datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 4.4NS 324BGA datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.3A 195 MOHM SMD datasheet.pdf