TDK Corporation NLC565050T-3R9K-PF
NLC565050T-3R9K-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLC565050T-3R9K-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 1.05A 90 MOHM
Datasheet Download
NLC565050T-3R9K-PF.pdf
Availability of NLC565050T-3R9K-PF
QUANTITY
NLC565050T-3R9K-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLC565050T-3R9K-PF
Internal Part NumberEIS-NLC565050T-3R9K-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNL(C)565050T Coil Product 25/May/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNLC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating1.05A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant32MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5650 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLC565050T-3R9K-PF
Related LinksNLC565050, NLC565050T-3R9K-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLC565050T-3R9K-PF Details Description
Related parts for NLC565050T-3R9K-PF
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 28SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 48A SO-8FL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR 30 SAU 56CKT ( datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2530 19MM WHT datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf