TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FE26JA
D38999/24FE26JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE26JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FE26JA.pdf
Availability of D38999/24FE26JA
QUANTITY
D38999/24FE26JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE26JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE26JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE26JA
Related LinksD38999/, D38999/24FE26JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FE26JA Details Description
Related parts for D38999/24FE26JA
CONN HEADER 140POS W/O POST SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 8A TO-220 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SMINI3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 11A 125V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf