Vishay/Dale CMF652M5500FKBF
CMF652M5500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF652M5500FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55M OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF652M5500FKBF.pdf
Availability of CMF652M5500FKBF
QUANTITY
CMF652M5500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF652M5500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF652M5500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55M
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF652M5500FKBF
Related LinksCMF652M, CMF652M5500FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF652M5500FKBF Details Description
Related parts for CMF652M5500FKBF
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HFU15H/AE15M/X datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
PG21 CABLE CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL .100" GOLD datasheet.pdf