Vishay/BCcomponents VY2392M43Y5US6UV7
VY2392M43Y5US6UV7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2392M43Y5US6UV7
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2392M43Y5US6UV7.pdf
Availability of VY2392M43Y5US6UV7
QUANTITY
VY2392M43Y5US6UV7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2392M43Y5US6UV7
Internal Part NumberEIS-VY2392M43Y5US6UV7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2392M43Y5US6UV7
Related LinksVY2392M4, VY2392M43Y5US6UV7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2392M43Y5US6UV7 Details Description
Related parts for VY2392M43Y5US6UV7
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHEET PLYMR RS 104.9MMX3.65M REC datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf