Vishay/Dale CMF652R4900FKR6
CMF652R4900FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF652R4900FKR6
Brief Description
RES 2.49 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF652R4900FKR6.pdf
Availability of CMF652R4900FKR6
QUANTITY
CMF652R4900FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF652R4900FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF652R4900FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF652R4900FKR6
Related LinksCMF652R, CMF652R4900FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF652R4900FKR6 Details Description
Related parts for CMF652R4900FKR6
EVAL BOARD UPC8211TK 900MHZ datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 650MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RF 802.15.4 MICROCNTLR 2.4GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf