Vishay/Dale RN60C2211BRSL
RN60C2211BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2211BRSL
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2211BRSL.pdf
Availability of RN60C2211BRSL
QUANTITY
RN60C2211BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2211BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2211BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2211BRSL
Related LinksRN60C2, RN60C2211BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2211BRSL Details Description
Related parts for RN60C2211BRSL
IC MCU 8BIT 16KB OTP 40DIP datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 128 TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf