Vishay/Dale CMF652R5500FKR6
CMF652R5500FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF652R5500FKR6
Brief Description
RES 2.55 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF652R5500FKR6.pdf
Availability of CMF652R5500FKR6
QUANTITY
CMF652R5500FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF652R5500FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF652R5500FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF652R5500FKR6
Related LinksCMF652R, CMF652R5500FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF652R5500FKR6 Details Description
Related parts for CMF652R5500FKR6
BPBS8B96CAP1 COVER KIT 96P datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 2CH 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 250MA 125VAC 63VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
OSC VCXO 4.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR DIFFERENTIAL +-250 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf