Vishay/Dale CMF65340K00FLEK
CMF65340K00FLEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF65340K00FLEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65340K00FLEK.pdf
Availability of CMF65340K00FLEK
QUANTITY
CMF65340K00FLEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65340K00FLEK
Internal Part NumberEIS-CMF65340K00FLEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65340K00FLEK
Related LinksCMF6534, CMF65340K00FLEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65340K00FLEK Details Description
Related parts for CMF65340K00FLEK
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FILTER PWR LINE 115/250VAC datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH NYL .6A datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
PWR XFRM FAIRCHILD FSL137MRIN datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf