Vishay/Dale CMF6535R700FKBF70
CMF6535R700FKBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6535R700FKBF70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 35.7 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6535R700FKBF70.pdf
Availability of CMF6535R700FKBF70
QUANTITY
CMF6535R700FKBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6535R700FKBF70
Internal Part NumberEIS-CMF6535R700FKBF70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6535R700FKBF70
Related LinksCMF6535R, CMF6535R700FKBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6535R700FKBF70 Details Description
Related parts for CMF6535R700FKBF70
CABLE GRIP GRAY 3-8MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 330K OHM 6SIP datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
MODULE PIP 12VIN 6A ADJ SMD datasheet.pdf
SENS PRX 5.4MMDIA 1MMDIST NPN-NO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SKT datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 475 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf