Vishay/Dale CMF6536R500FKBF
CMF6536R500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6536R500FKBF
Brief Description
RES 36.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6536R500FKBF.pdf
Availability of CMF6536R500FKBF
QUANTITY
CMF6536R500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6536R500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF6536R500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6536R500FKBF
Related LinksCMF6536, CMF6536R500FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6536R500FKBF Details Description
Related parts for CMF6536R500FKBF
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 24IN datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16HTSSOP datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf