Vishay/Dale CMF653M3000FKBF
CMF653M3000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF653M3000FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3M OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF653M3000FKBF.pdf
Availability of CMF653M3000FKBF
QUANTITY
CMF653M3000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF653M3000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF653M3000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3M
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF653M3000FKBF
Related LinksCMF653M, CMF653M3000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF653M3000FKBF Details Description
Related parts for CMF653M3000FKBF
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS .156 BLACK datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT SER 87KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 350mA (Switch) Backlight 8-MSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 200MA SOT723 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 132POS .050 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf