Vishay/Dale CMF653R1000FKRE
CMF653R1000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF653R1000FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.1 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF653R1000FKRE.pdf
Availability of CMF653R1000FKRE
QUANTITY
CMF653R1000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF653R1000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF653R1000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF653R1000FKRE
Related LinksCMF653R, CMF653R1000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF653R1000FKRE Details Description
Related parts for CMF653R1000FKRE
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 15A SCREW TERM datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
KK .156 HDR ASS'Y FRLK BKWY 8CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf