NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX84-B20,215
BZX84-B20,215 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84-B20,215
Brief Description
DIODE ZENER 20V 250MW SOT23
Datasheet Download
BZX84-B20,215.pdf
Availability of BZX84-B20,215
QUANTITY
BZX84-B20,215 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84-B20,215
Internal Part NumberEIS-BZX84-B20,215
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 10/Feb/2014
Copper Bond Wire 21/Jul/2014
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±2%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23 (TO-236AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84-B20,215
BZX84-B20,215 Details Description
Related parts for BZX84-B20,215
LABEL COMPONENT 1X.28" 500/RL datasheet.pdf
IC MCU ARM7 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS 1MM SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 2POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 14.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf