Vishay/Dale CMF65402R00BHBF
CMF65402R00BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF65402R00BHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65402R00BHBF.pdf
Availability of CMF65402R00BHBF
QUANTITY
CMF65402R00BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65402R00BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF65402R00BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65402R00BHBF
Related LinksCMF6540, CMF65402R00BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65402R00BHBF Details Description
Related parts for CMF65402R00BHBF
IC FPGA 706 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.43A 370 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 11POS 1MM 8" datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL NK datasheet.pdf
JOYSTICK W/ PB ALL 3V I2C 4" CBL datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM GRN DIFF 12V 6" datasheet.pdf