Maxim Integrated MAX6475TA18AD3+T
MAX6475TA18AD3+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6475TA18AD3+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V/ADJ 0.3A 8TDFN
Datasheet Download
MAX6475TA18AD3+T.pdf
Availability of MAX6475TA18AD3+T
QUANTITY
MAX6475TA18AD3+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6475TA18AD3+T
Internal Part NumberEIS-MAX6475TA18AD3+T
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output1.8V, 1.25 V ~ 5.5 V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)450mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6475TA18AD3+T
Related LinksMAX6475T, MAX6475TA18AD3+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6475TA18AD3+T Details Description
Related parts for MAX6475TA18AD3+T
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS STR datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6XSON datasheet.pdf
LENS 6DEG ASMT-MXXX/QSMT-MWBX datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOD EDM TYPE2 I.MX6 QUAD BTOOTH datasheet.pdf
HOUSING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf