Vishay/Dale CMF6540K200FHBF70
CMF6540K200FHBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6540K200FHBF70
Brief Description
RES 40.2K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6540K200FHBF70.pdf
Availability of CMF6540K200FHBF70
QUANTITY
CMF6540K200FHBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6540K200FHBF70
Internal Part NumberEIS-CMF6540K200FHBF70
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6540K200FHBF70
Related LinksCMF6540K, CMF6540K200FHBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6540K200FHBF70 Details Description
Related parts for CMF6540K200FHBF70
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC TXRX FSK POWER LINE 44-TQFP datasheet.pdf
IC OP AMP GP 1.4MHZ RR SC70-5 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TV 39C 39#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
26500 19C 19#16 P BY RECP WC datasheet.pdf
PT 14C 14#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM SMD datasheet.pdf